Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
SÖKE KENT KONSEYI YENI DÖNEMDE BIR YILI GERIDE BIRAKTI

     Söke Kent Konseyi yeni dönemde ilk yılını geride bıraktı. Mart 2009 seçimleri sonrasında yeniden yapılanan Söke Kent Konseyi çalışmalarına hız verdi.
     Seçimlerden sonra ilgili tüzük gereği ilçemizde bulunan tüm siyasi parti ve sivil toplum kurumlarına çağrıda bulunularak yapılan ilk genel kurulda yeni yürütme kurulu oluşturuldu. Yürütme kurulu yaptığı ilk toplantıda, çalışma gruplarını tespit etti. Bu çalışma gruplarına katılmak isteyen vatandaşlara çağrı yapıldı.

     Çağrılar üzerine yeni üye kayıtları yapan Söke Kent Konseyi çatısı altında kültür-sanat ve eğitim, sosyal dayanışma, çevre, turizm, spor,  sanayi-ticaret, ulaşım-planlama, afete hazırlık, sağlık çalışma grupları bulunmaktadır. Çalışma gruplarının kendi toplantıları dışında tüm grup-ların bir araya geldiği toplantılar da yapılmıştır. Çalışma grupları gerçekleştirdikleri toplantılarda aldıkları kararları Kent Konseyi Genel Sekreterliği'ne iletmiştir.
Diğer taraftan Söke Kent Konseyi çatısı altında bulunan Kadın Meclisimiz kendi yürütme kurulu ve çalışma gruplarını belirleyip, çalışmalarını aktif şekilde sürdürmektedir. Söke Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Meclisi yeni dönemde çok sayıda etkinliğe imza atmıştır. Söke Kadın Meclisi; ilk faaliyet olarak kadınların Söke Kadın Meclisi ve buna bağlı olarak Kent Konseyi'nde beklentilerini öğrenmek için 8 mahallede toplam 413 kadını kapsayan anket çalışması yaptı.


     20 Kasım'da Çocuk Hakları Günü'nü gündeme taşıyan Kadın Meclisi, 25 Kasım'da "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Dayanışma ve Mücadele Günü"nde kadınlarımızı bilinçlendirmek ve dikkatlerini çekmek üzere broşürler dağıttı, basın açıklaması yaptı. Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) kapsamında Kurslar gerçekleştiren Kadın Meclisi, 5 Aralık'ta Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilme-sinin yıldönümünde yine etkinlikler gerçekleştirdi. Kadın Meclisi eğitim çalışmaları kapsamında
23 Aralık 2009 tarihinde "Başarıda Aile Faktörü" konulu konferans gerçekleştirildi. Bu konferansta Kürşat Osal konuşmacı olarak yer aldı. İzmir Karşıyaka ve Konak ilçeleri Kadın Meclisleri ile bir araya gelen Söke Kadın Meclisi, bölge Kadın Meclisleri ile sürekli diyalog halinde bulunmaktadır. Kadın Meclisi ilçemiz okul aile birlikleri ile toplantı düzenlerken; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kadın Meclisi, Söke Belediyesi işbirliği ile konser, sergi gibi etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler kapsamında Üretici Kadın Pazarı açıldı.
Yine Söke Kent Konseyi çatısı altında çalışmalarını yürütecek olan Gençlik Meclisi de oluşturulmuştur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile yapılan çağrının yanı sıra ilçemizdeki tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına davetiye gönderilmiştir. Bu davet üzerine gerçekleştirilen Gençlik Meclisi genel kuruluna katılanlar arasında yapılan seçimde gençlik meclisi başkan ve sekreteri seçilmiştir.

     Yapılanmasını Kadın ve Gençlik Meclisleri ile oluşturan Söke Kent Konseyi çalışmaları kapsamında Kent Konseyleri'nin doğal üyesi olma özelliklerinin yanında yerel yönetimlerin en önemli noktaları olan Mahalle Muhtarları ile her ay toplantı yapılmaktadır. Muhtarlarımız ile yapılan toplantılarda iletilen sorunlar tek tek takip edilerek Söke Belediyesi birimlerine iletilmiş ve çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştır.      Söke Kent Konseyi'nin yeni döneminin ilk bir yılında şu ana kadar muhtarlarımız ile 7 kez toplantı gerçekleştirilmiştir. Mahalle Muhtarlarımız ve Söke Kent Konseyi bu toplantıların sorunları hızlı çözmede büyük fayda sağladığını görmektedir.
     Söke Kent Konseyi Başkanı Levent Tuna'nın başkanlığında yürütme  kurulu toplantılarını her ay düzenli olarak yapmaktadır. Son bir yılda 15 yürütme kurulu toplantısı yapılmıştır. 
     Söke Kent Konseyi Afet Çalışma Grubu çalışmaları üzerinde hassa-siyetle durmaktadır. Mahalle Muhtarları ile yapılan görüşmelerde afet çalışma grubu içinde yer almak isteyen gönüllülerin belirlenmesi, mahalle muhtarları aracılığı ile yapılmıştır. Afet çalışma grubu gönüllüleri için eğitimler gerçekleş-tirilmesi planlanırken; bu eğitimler ilçemizde konunun eğitimli birimi olan Söke Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından verilecektir.
     Söke Kent Konseyimiz, Sökeli duyarlı hemşerilerimiz sayesinde her geçen gün etkiliğini arttırarak, ilçemizde demokratik katılımın yerleşmesini sağlayacaktır.

 

 

Önceki sayfaya gitmek için tıklayınız. Sayfayı yazdırmak için tıklayınız