ARAMA
Söke Belediyesi

Söke Yöresel Yemek Yarışması'nda lezzetler yarıştı

Geri
Söke Yöresel Yemek Yarışması'nda lezzetler yarıştı
11 Mayıs 2024

Söke'nin gastronomi mirasının önemli lezzetleri Kulak Çorbası, Çalkama, Şevketi Bostan ve Kulak Tatlısı yarıştı. 
Yarışma; Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği 'nin projesi, Söke Belediyesi ve ilgili kurumların katkıları ile SökeUn'un ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. 
Etkinliğe Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Belediye Meclis Üyeleri, Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sakalar ve Meclis Başkanı Veysel Kara, Söke Esnaf Oda Başkanları Refik Karataş, Ahmet Tokmakoğlu, Güngör Gümüş, Ali Öztürk, CHP Söke İlçe Başkanı Muammer Akmazlar, MHP İlçe Başkanı Mehmet Taşyumru başta olmak üzere çok sayıda davetli ve Sökeliler katıldı. 
Söke Belediyesi kuruluşu LİMA Restoranda yapılan, ünlü gurme ve akademisyenlerin jüri üyesi olarak yer aldığı yarışma; renkli etkinliklere de ev sahipliği yaptı. 
Etkinliğin açılışında konuşma yapan SökeUn yetkisi Büşra Özsüllü; böyle güzel bir etkinlikte Söke'nin markası olarak yer almaktan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. 
Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği adına konuşma yapan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Türk, yöresel yemekler yarışmasına katkıda bulunan herkese çok teşekkür etti. 
Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan konuşmasında; "Biliyoruz ki yemek sadece karın doyurmanın ötesinde; bir kültürün, bir toplumun ve hatta bir ailenin birleştirici gücüdür. Özellikle Türk Kültüründe önemli yeri vardır. Söke Belediyesi olarak; Söke’mizin gastronomi kültürüne sahip çıkmak, ilçemizin bu alanda tanıtımına katkı sağlamak amacıyla ortaya konulan projenin bir bileşeni olmaktan oldukça mutluyuz. Doğa, tarih ve kültürün harmanladığı bu güzel topraklar üzerinde; ülke geneli ve hatta dünyaya tanıtacağımız önemli değerlerimiz var. Bu değerlerden en önemli ve dikkat çekici bir parçasının da elbette yemeklerimiz ve tarımsal gıda ürünlerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın, önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek, gıda festivaline dönüşmesini arzu ediyorum. Bugün deneyimlerini ve uzmanlıklarını paylaşmak için burada bulunan, birbirinden değerli ve kendi alanlarında önde gelen isimlerden oluşan jüri üyelerimize; Etkinliğin gerçekleşmesinde emek harcayan, tüm planlamaları yapan yarışmanın düzenleme komitesine; Ana sponsor olan Söke’mizin değerli markası ‘SökeUn’a ve yarışmaya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara; Becerileriyle ve tutkularıyla bu yarışmaya katılan yarışmacılarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi. 
Konuşmaların ardından SökeUn ile Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerleri Koruma Derneği'ne öncülüklerinden dolayı, Başkan Arıkan tarafından plaketleri verildi. 
Etkinlikte açılan stantlarda Söke'nin coğrafi işaretli ürünlerinden tatlımaya ekmeği, Söke pidesinin yanı sıra yaprak sarması ve değişik ürünler katılımcılara ikram edildi. 
Yarışmada jüri üyesi olarak Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan, Araştırmacı/Gurme Ahmet Güzelyağdöken, Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Aydın Sürer, Söke Lokantacılar Odası Başkanı Bülent Usta, ADÜ öğretim üyesi Dr. Emrah Köksal Sezgin, Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Şef Halil İbrahim Çengel, İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Turgay Bucak, Kuşadası Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Tülay Önbul, Gıda Mühendisi Rüya Çavlı ve isletmeci Şeref Başar'a teşekkür belgeleri verildi. Ayrıca yarışma komitesi üyelerine de teşekkür belgeleri verildi.
Yapılan yarışmada yarışan lezzetlerin ödül alan yarışmacıları şöyle:
Kulak çorbası 
1. Ayşen Savaşır 
2. Nilgün Çandır 
3. Tülay Aydoğan 
Çalkama
1. Dilek Savaşır 
2. Filiz Uludağ 
3. Bihter İncekarael
Şefketi Bostan
1. Muradiye Eser
2. Fatma Varol
3. Oya Pullukcu
Kulak Tatlısı
1. Değer Kiryar
2. Seyhan Karakaş 
3. Hatice Batık